Gecenin Aydınlığa Zulmü

Merhaba arkadaşlar.Biliyoruz ki günlük hayatımız stres içinde geçiyor.Bu depresyon ve anksiyete bozukluklarının temeli olan serotonin(halk arasında mutluluk hormonu) seviyesinin düşmesine sebebiyet veriyor.Ve bunun sonucunda birçok psikiyatrik hastalık oluşuyor.Depresyon ve anksiyete bozukluklarından korunmak için;

B-COMPLEX vitaminleri özellikle önemlidir.Bunların başında vitamin B6 gelir.B6,beyinde serotonin denen mutluluk hormonunun yapımında önemli rol oynar.Sağlıklı bir insanın günde 50 mg B6 vitamini alması bazal gangliya*1 ve singulat sistemin*2 daha sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır.B6 vitaminin tek yönlü alımı diğer B vitaminlerinin seviyesini düşüreceğinden B-COMPLEX vitaminleri ile birlikte kullanılmalıdır.Bununla birlikte Magnezyum oldukça önemlidir. Anti-stres Mineral olarak anılan magnezyumun eksikliği depresif sorunlara yol açabilir. Depresyon ve anksiyetesi olan kişilerde magnezyumun düşük olduğunu saptayan araştırmalar vardır.Sakinleştirici bir özelliği de vardır.Aynı zamanda enerji verir,kronik yorgunluğun tedavisine oldukça yardımcıdır.Sağlıklı bir insan günde 50 mg Magnezyum kullanmalıdır.

Besin desteklerinin yanında beslenme biçimimiz de önemlidir.L-Triptofan seviyesi yüksek olan besinler tüketmeliyiz.L-Triptofan beyinde serotonin üretimine katılır.Hindi,tavuk,süt,yumurta,patates,bezelye ürünlerinde iyi derecede bulunur.Aynı zamanda karbonhidrat açısından zengin besinler tüketmekte beyne giden triptofan miktarını arttırır.Makarna,ekmek,patates,patlamış mısır besinlere örnektir.Depresyon ile savaşta semizotu ve kekik antistres etkili Lityumun iyi bir kaynağıdır.Bu iki bitki ile çiğ olarak yapılan salatanında düzenli tüketiminde depresyona karşı yüksek koruma sağlanacaktır.(Depresyon ve Anksiyete Bozukluklarında bitkesel tedavi ayrı bir başlıkta açıklanacaktır.)

Video Bloğumuzda Dr. Oz Show dan bir kesit izleyebilirsiniz.

http://www.besindestekleri.gen.tr/Saglik_Video_Blog/dr-oz-show-endise-ve-panik-ataginda-beslenme/

Düzenli yapılan aerobik egzersiz de beyne daha fazla oksijen gitmesi,beyne daha fazla l-triptofan gönderimi gibi etkileri ile hem depresyon ve anksiyete bozukluklarının tedavisinde hem de bu hastalıklardan korunmada oldukça önemlidir.Yararları okadar fazladır ki bu konu hakkında ayrı bir makale yazacağız.

Yararlı olması dileğiyle,sağlık dolu günler …

1-Bazal Gangliya: Beynin kaygı düzeyini kontrol eden bölümüdür.
2-Singulat Kıvrımı: Beynin dikkati kaydırma,bilişsel esneklik ile ilgili bölümü,kıvrımdaki anormal aktiviteler endişeye sebebiyet verir.

Benzer Konular

  tarafından yazıldı.

İncelemekte olduğunuz bu yazı bir deneme olup kanıtlanmak zorunda değildir. Kendi fikrinizi özgürce sunabilirsiniz. İş bu yazı hiç bir şekilde tam(%100) güvenilir,tanılayıcı,tedavi edici içerikler barındırmaz, böyle ve benzer iddialarda bulunmaz. Yine de bahsedilen konular da güncel ve genellikle muhalif bilimsel konular yer almaktadır. Ziyaretçiler bu siteye girmek ve bu yazıyı okumakla "Tıbbi Sorumluluk Reddi" ni okumuş ve kabul etmiş sayılır.

11 Cevap

 1. aydin diyor ki:

  ben fransada yasiyorum panik atak ve anksiyete baslangici var eveden disari cikamiyorum doktor ilac verdi ama kulanmak istemiyorum cok yorgunluk var ilacin adi SEROPLEX sabah markete gittim ve kasada terleme titreme nefes dagriligi kalp atislarim fazlalasti ilk defa oldum cok korktum ilaclari kulanmak zorundamiyim ilacsiz tedavi yokmu

 2. Batuhan ELİBOL diyor ki:

  Seroplex SSRI sınıfı bir antidepresandır.En çok kullanılan antidepresanlardandır. Bağımlılık yapmaz. Yaşadığınız ülke bakımından şanslısınız.St. Johns Wort bitkisi sadece Almanya da yılda 3 milyon reçeteye yazılmaktadır.Doktorunuza doğal bir tedavi almak istediğinizi belirtiniz.Eğer size yardımcı olamıyorsa websitemizdeki panik atağında tedavi serilerini okuyarak uygulayabilirsiniz.Sağlığınız sizin sorumluluğunuzdadır.Bir diğer yöntem psikoterapidir.Bir psikoterapist ile görüşebilirsiniz.Bitkisel tedavilerle birleştirildiğinde çok etklidir.Ayrıca 5-HTP ürünün seratonin seviyesini SSRI lar kadar arttırdığına dair ciddi kanıtlar mevcuttur.Sitemizden ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  Not: Bu yorum doktor tavsiyesi yerine geçmez.

 3. volkan esen diyor ki:

  merhaba.
  Doktorum bir yolculukta yaşadığım ölüm korkusu, uyuşmalar sebebiyle anksiyete teşhisi koydu.Uzun yıllardır (2005) Anafranil kullanıyorum. Evde ve dışarıda uzun süre kaldığımda korku-endişe ve panik yaşıyorum. En büyük isteğim hacca gitmek. Yolculuk ve başka mekana geçmek bu duyguları harekete geçiriyor. Ne yapmaliyım. Saygılarımla.

  • Batuhan ELİBOL diyor ki:

   Şimdi burada bir yanlışlık var.
   Antidepresan sınıfı ilaçlar her insan da çalışacak stabilitede değildir. Bu yüzden sadece SSRI sınıfı 10 civarı etken madde vardır. Eğer anafranil kullanmaya başladıktan en fazla 1 ay sonra hastalığınızda düzelme olmadıysa doktorunuz ilacı değiştirmesi gerekirdi. Ne yazık ki bir çok ülkede bu ilaçlar doktorlar tarafından hasta da denenerek bulunuyor. Öncelikle başka bir doktora giderek bu ilaçtan yeterince verim almadığınızı bildirin. 7 yıl bu sınıf ilaçlar için çok uzun bir süreçtir.Doğal olarak önerebileceğim yöntemler şunlardır.
   5-HTP seratonin hammadesidir. Doğal olarak elde edilebilmektedir. 5-HTP nin vucuda verilmesi ile serotonin seviyesinin arttığı kanıtlanmıştır. Sizin durumunuzdaki bir insan için günlük doz 300 mg dır . (Eczacınıza danışın.) Besin desteklerini yalnızca eczaneden alın.
   Prof. Dr Ahmet ÇELİKKOL’un (kendisinin bu yazıyla hiç bir alakası yoktur) çok değerli bir araştırması olan “Panik Atağında Egzersizle Tedavi” kitabını alabilirsiniz.
   Sayın ÇELİKKOL’a göre egzersiz büyük aminoasitleri kaslara çekerek serotonin hammaddesinin beyne daha fazla gitmesini sağlar.
   Bir psikoterapist ile görüşebilirsiniz. Psikoterapi sağlık bakanlığı tarafından resmi bir tedavi yöntemi olarak onaylanmıştır.
   Anksiyete sürecinin ruhsal bir süreç olduğunu unutmayın. Psikoterapi size ruhsal açıdan bir düzelme sağlayacaktır. Egzersiz ve 5-HTP ise hormon seviyenizi düzenleyecektir. Unutmayın size hiçbir zaman gerçekten bir şey olmayacak. Kendinize ve doğaya güvenin. 5-HTP nin size hiç bir yan etkisi olmayacaktır.
   Sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle…

 4. Batuhan ELİBOL diyor ki:

  Bir başka yöntem ise akupunkturdur.Sizi oldukça rahatlatacaktır.WHO tarafından yayınlanan akupunkturun kullanılabileceği hastalıklar listesinde anksiyete ve panik de vardır.

 5. derya diyor ki:

  merhaba ben de fransa’da yasiyorum, bana da bugun doktor bu ilaci verdi. panik atak ve anksiyete ile mucadele ediyorum, size nasil geldi acaba ilac? faydasini gorebildiniz mi?

 6. zeynep diyor ki:

  Ben ingiltere de yasiyorum, nefes darligi, beyinde buzusme hissi, gozlerde bulanik gorme,beyinde uyusma, felc geciriyor gibi belirtiler ile doktora gittim, hala beyin tomografisi sirasi bekliyorum(2 aydir) tahminim ben panik atagim cunku kocam cok agir hastalik gecirdi ve ben internette onu bunu ararken kendimi hasta buldum:( kendi kendimi nasil tedavi edebilirim? kan ve idrar tahlillerim iyi cikti.

  • Batuhan ELİBOL diyor ki:

   Diğer ihitmaller elemine ediltikten sonra panik bozukluğu veya yaygın anksiyete bozukluğu gibi net bir tanı alırsanız, bu konuda kullanabilceğiniz çok çeşitli besin destekleri mevcuttur. Sitedeki ilgili konuları takip edebilirsiniz. Bu yorum doktor tavsiyesi yerine geçMEz.

 7. ipek diyor ki:

  merhaba bendede aynı sorun var evimde rahatım fakat başka mekan ve uzak yerlere en basiti anadoluyakasında ikametgah ediyorum fakat avrupa yakasına gidemiyorum sürekli endişe kaygı ölüm korkusu hayatım mafetti.oğlumun okul gezilerine gidemediğim gibi onuda gönderemiyorum çocuğuda kendime benzeticem yakında .oda bıktı senin yüzünden gidemiyorum diyor.ne yaz tatilimiz var nede başka sosyal bir aktivitemiz.herkes bir yerle gidiyor ben eve hapis kaldım en uzak gittim km 15-20 evden uzaklaşmam bu bu şekilde öleceğim günü beklemek istemiyorum artık.kullanmadığım ilaç,kullanmadığım altrenatif tıp çözümü kalmadı beyne format diye birşey çıktı onuda yaptırdım olmadı.

 8. İPEK diyor ki:

  ACİLLLLLLL.lütfen yanıt verin artık 1 yıl önce yazım hala şiddetle devam ediyor rahatsızlığım çarem kalmadı artık bir çözüm lütfen.mailime sorunuz cevapladı diye mail geldi fakat yanıtlanmamış.merhaba bendede aynı sorun var evimde rahatım fakat başka mekan ve uzak yerlere en basiti anadoluyakasında ikametgah ediyorum fakat avrupa yakasına gidemiyorum sürekli endişe kaygı ölüm korkusu hayatım mafetti.oğlumun okul gezilerine gidemediğim gibi onuda gönderemiyorum çocuğuda kendime benzeticem yakında .oda bıktı senin yüzünden gidemiyorum diyor.ne yaz tatilimiz var nede başka sosyal bir aktivitemiz.herkes bir yerle gidiyor ben eve hapis kaldım en uzak gittim km 15-20 evden uzaklaşmam bu bu şekilde öleceğim günü beklemek istemiyorum artık.kullanmadığım ilaç,kullanmadığım altrenatif tıp çözümü kalmadı beyne format diye birşey çıktı onuda yaptırdım olmadı.

  • Batuhan ELİBOL diyor ki:

   Öncelikle merhaba sistemde bir sorun oluşmuş. Sorunuzun cevabına gelince öncelikle Türkiyede ne yazık ki besin desteklerine ulaşımımız kısıtlı. Bundan ötürü size hem ülkemeziden hemde fırsatınız olursa yurt dışından getirebilmeniz için bazı önerilerde bulunacağım. 5-HTP serotoninin öncülüdür ve takviye olarak alındığında seratonin seviyesini yükselttiği kanıtlanmıştır. (Bilimsel kaynak : http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9727088). İçinizin daha rahat etmesi için bilmsel kaynaklarıda ekliyorum. Bahsettiklerinizden anladığım kadarı ile obsesif kompulsif bozukluk bulguları taşıyan anksiyete bozukluğu yaşıyorsunuz. Bunun için ülkemizden 5-HTP ürününü kullanabilirsiniz. Normalde marka vermem ;fakat çok öenmli bir durum söz konusu olduğundan vermek zorunda hissediyorum. Solgar ürünleri benim ve ailemin ülkemizde kullanıdğımız marka olup 5-HTP için iyi bir formulasyona sahiptir. Bu marka 5-HTP, magnezyum, vitamin-b6 ve valerian root’ u bir arada içeren başarılı bir dorumulasyon yapmıştır. Sabah aç karnına ve akşam yatmadan olmak üzere 2 kapsül tavsiye edilmektedir. 5-htp sizi oldukça rahatlatmalıdır. 5-htp kullanımınızda 1.aydan itibaren St.Johns Wort ürününe de başlayabilirsiniz. İyi bir kombinasyon oluşturmaktadır. Fakat direkt St. Johns’a başlamayın. Başlarda 1 hafta bulguları arttırabilir. Sonra MAO inhbitörleri benzeri davranacaktır. (Bilimsel Kaynak : http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24421225 bu fareler üzerindeki bir deneydir. Biraz araştırarak insan deneylerinde bulabilirsiniz.) Ülkemiz için önerdiğim ürünler :

   5-HTP COMPLEX (TR DE 5-HTP DİYE GEÇER) : Sabah ve akşam bir kapsül aç karnına.
   St.Johns Wort : Sabah ve öğlen(saat 14.00 dan önce) bir kapsül (Akşam almayınız.)
   Gingko Biloba’nın 5-HTP’nin seratonine dönüşmesini ve St.Johns Wort’un etkinliğini arttırdığına dair çalışmalar vardır. (Bilimsel Kaynak : http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23083816) Bir kapsül olarak sabah 5-HTP ile beraber alınır.
   Markanın ismini birkez istemeden de olsa geçirmek zorunda kaldım. Hehangi bir eczaneden alabilirsiniz. Başka marka almayın.
   B12 vitamini ve çinkoyuda diyetinize katmanız size ekstra yararlar sağlayacaktır.
   (aşağıda yazdığım saçmasapan yasal bir zorunluluk kafanız takılmasın)

   Bu yorumda geçen bilgiler tanı, teşhis ya da tedavi önerileri içermez. Bu yazı tıp doktorunun tavsiyesi yerine geçemez. Fakat insan hakları sözleşmeleri gereği düşüncenin paylaşmı hakkını özgürce kullanır. Yazı da anlatılanların bilimsel kaynakları verilmiştir. Bu çalışmalar bazı devletlerce kabul edilmemiş olabilir. Hekim önerisi yerine geçmez. Bilgilerin doğruluğu garanti edilmemektedir.

Yanıt Bırak


Sponsors

Glukozamin ve Kondroitin ile Eklem Sağlığı

Paylaş Özellikle günümüzde eklem ve kemik sağlığı çok önemli bir [...]

Su içmenin faydaları ? Doğru zamanda su içmek !

Paylaş Su içmek ! Bu konuda bir çok şey söylenir. [...]

Menopoz'da Soya İle Doğal Hormon Tedavisi

Paylaş Menopoz tüm bayanların yaşadığı doğal bir süreçtir. Bu süreçle [...]

Sütün Faydaları Zararlarından Çok Daha Azdır !

Paylaş Süt faydaları olan bir besin olarak sanılmaktadır , ne [...]

l carnitine nedir ? Yağ yakma sürecinde nasıl kullanılır

Paylaş L Carnitine vücuttaki esansiyel aminoasitlerden L-Lizin ve L-Metiyonin`den sentezlenen bir aminoasittir.  [...]

l carnitine nedir ? Yağ yakma sürecinde nasıl kullanılır

Paylaş L Carnitine vücuttaki esansiyel aminoasitlerden L-Lizin ve L-Metiyonin`den sentezlenen bir aminoasittir.  [...]

Zayıflama Hapları İşe Yarıyor mu ?

Paylaş Bir yazımızda daha beraberiz. Bu yazımızda insanları öldüren,onlara zarar [...]