Gecenin Aydınlığa Zulmü

Düzenli egzersiz eklem sağlığınızı korur ve kemiklerinizi güçlendirir.

Özellikle günümüzde eklem ve kemik sağlığı çok önemli bir konuma geldi. Modern yaşam bizi hareketsizliğe itiyor. Bunun sonucunda eklemlerimiz kayganlığını koruyamıyor ve kemiklerimiz güçlenemiyor. Bu konudaki bitkisel ilaçları yani doğal destekleri inceleyelim;

Glukozamin vücudun sağlıklı eklemlere sahip olması yolunda büyük bir görev üstlenen aminoşeker yapılı maddedir. Kıkırdak bileşiklerinin oluşumunu sağlamanın yanında aynı zaman da sülfür girişi sağlayarak kıkırdağın beslenmesini sağlar.Vücutta doğal olarak üretilmektedir. Takviyeler ise çoğunlukla kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarından elde edilir. ( Deniz kabuklularına alerjisi olanlar dikkat etmelidir. )

Kondroitin eklem ağrılarını azaltan, kıkırdaklar ve eklemler başta olmak üzere tüm bağlayıcı dokuların temel parçası olan maddedir.

Eklemler kıkırdak için gerekli olan glukozamini üretebilir fakat bu üretim yeterli gelmediğinde Osteoartirit hastalığı meydana gelir. Temel olarak eklemlerin kayganlığını yitirmesiyle oluşan bu hastalık için glukozamin ve kondroitin takviyesi birlikte alınarak tedavi sağlanabilir. Bu rahatsızlık glukozamin seviyesinin azalmasına bağlıdır. Buradaki en akılcı yaklaşım bu doğal maddeyi yerine koymaktır. Sağlığınız kendi sorumluluğunuzda olduğunu unutmamanızı bir daha hatırlatmak isterim.

http://nccam.nih.gov/research/results/gait adresinden National Center For Complementary and Alternative Medicine tarafından Glukozamin ve Kondroitin hakkında yayınlanmış bilimsel çalışmaya ulaşabilirsiniz. (İngilizce)

Bu maddelerin tıpça çare bulunamayan AS Hastaligi ( Ankilozan spondilit ) ‘nda ise güvenli yoldan ağrıları azalttığına dair bazı bulgular vardır. Bu konuyla ilgili lütfen bu forumu inceleyin. Bura da bu doğal destek ürünlerinden yarar gören arkadaşlar yaşadıklarını anlatıyorlar. AS Forumu

Yukarıdaki çalışma da da olduğu üzere bu iki maddenin ayrı ayrı artrit belirtilerini azalttığı ortaya konmuştur. Glukozamin ağrıyı büyük ölçüde azaltırken, kondroitin hastalığın ileri ki aşamalara geçmesine engel olur. Bu iki madde birbirini tamamladığından dolayı birlikte kullanılmaları tavsiye edilir.

Bazen bu gıda takviyeleri MSM ile de desteklenmektedir. MSM ise eklem ve kıkırdakların elastikiyetini sağlayan kolajen oluşumunda rol alır. Takviyeler eklem sağlığı ve genel sağlık açısından yararlı C vitamini ve manganez ile de güçlendirilebilir.

Sağlık dolu günler…

Benzer Konular

  tarafından yazıldı.

İncelemekte olduğunuz bu yazı bir deneme olup kanıtlanmak zorunda değildir. Kendi fikrinizi özgürce sunabilirsiniz. İş bu yazı hiç bir şekilde tam(%100) güvenilir,tanılayıcı,tedavi edici içerikler barındırmaz, böyle ve benzer iddialarda bulunmaz. Yine de bahsedilen konular da güncel ve genellikle muhalif bilimsel konular yer almaktadır. Ziyaretçiler bu siteye girmek ve bu yazıyı okumakla "Tıbbi Sorumluluk Reddi" ni okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Yanıt Bırak


Sponsors

Glukozamin ve Kondroitin ile Eklem Sağlığı

Paylaş Özellikle günümüzde eklem ve kemik sağlığı çok önemli bir [...]

Su içmenin faydaları ? Doğru zamanda su içmek !

Paylaş Su içmek ! Bu konuda bir çok şey söylenir. [...]

Menopoz'da Soya İle Doğal Hormon Tedavisi

Paylaş Menopoz tüm bayanların yaşadığı doğal bir süreçtir. Bu süreçle [...]

Sütün Faydaları Zararlarından Çok Daha Azdır !

Paylaş Süt faydaları olan bir besin olarak sanılmaktadır , ne [...]

l carnitine nedir ? Yağ yakma sürecinde nasıl kullanılır

Paylaş L Carnitine vücuttaki esansiyel aminoasitlerden L-Lizin ve L-Metiyonin`den sentezlenen bir aminoasittir.  [...]

l carnitine nedir ? Yağ yakma sürecinde nasıl kullanılır

Paylaş L Carnitine vücuttaki esansiyel aminoasitlerden L-Lizin ve L-Metiyonin`den sentezlenen bir aminoasittir.  [...]

Zayıflama Hapları İşe Yarıyor mu ?

Paylaş Bir yazımızda daha beraberiz. Bu yazımızda insanları öldüren,onlara zarar [...]