Gecenin Aydınlığa Zulmü

Menopoz tüm bayanların yaşadığı doğal bir süreçtir. Bu süreçle barışık olmalı ve bu doğal sürece doğal destekler  ile yaklaşmalıyız. Çünkü menopoz bir hastalık değildir.

Menopozun batı tıbbındaki tedavisi vücuda yapay hormon verilmesidir. Bu yaklaşımın oldukça yanlış olduğu bir çok doktor tarafından da kabul edilmiştir.

Fitoöstrojenler (Bitkisel Östrojenler)

Bugün menopoz döneminde doğal olarak yardımcı fitoöstrojenlerden bahsedeceğiz. Soya bu madde bakımından oldukça zengindir. Soya isoflavonları olarak da bilinir. Fitoöstrojenler östrojen hormonuna kimyasal olarak benzerlik göstermektedir. Hücredeki östrojen reseptörlerine bağlanarak düşük östrojen seviyesine bağlı sıcak basması ve kemik sorunlarını giderler. Aynı zamanda fitoöstrojenler eğer hormon seviyesi yüksek ise fazla östrojeni bloke ederek hormon fazlalığında görülen tümör oluşumu gibi durumların önüne geçerler.

Soyayı Yiyecek Olarak Tüketmek

2002 de ailesinde göğüs kanseri geçmişi bulunan ve risk grubunda bulunan 452 kadın ile yapılmış bir çalışmada 1 yıl içinde tükettikleri toplam soya ürünleri  hesaplanmıştır. Soya tüketimleri % 32 olarak bulundu. Tükettikleri soya ürünleri; tofu, soya sütü ve soya burgerlerdir. Bilim adamları bu çalışmada göğüs kanseri riski altında olan kadınların soyalı ürünleri diyet listelerine eklemeleri gerektiğini bildirmişlerdir. Yine epidemiyolojik çalışmalar düzenli olarak soya ürünü tüketen insanlarda kolon, prostat ve göğüs kanseri görülme sıklığının tüketmeyenlere oranla daha düşük olduğunu göstermektedir.

Isoflavonlar aynı zamanda yüksek antioksidan özellik gösterir. Soya isoflavonlarının , LDL (kötü huylu kolesterol) seviyesini düşürüp , HDL (iyi huylu kolesterol) seviyesini yükselttiği anlaşılmıştır. Kan damarlarında plak oluşumunun ilk aşaması olan LDL oksidasyonunun önüne geçer. Bunun tersine sentetik hormon tedavisi çeşitli kalp hastalıklarına neden olmaktadır.

Fitoöstrojenler ile ilgili daha fazla bilgi için http://www.enzysante.be/resources/Isoflavones.pdf adresini inceleyebilirsiniz. (İngilizce)

Fitoöstrojenlerin yararları ile ilgili 9 Eylül Üniversitesi tarafindan yapılan bilimsel bir sunum için    http://web2.deu.edu.tr/fak/tip/dejog/Kongreler/Fitoostrojenler_menopoz_dosyalar/frame.htm adresine gidebilirsiniz.

Son yıllarda bu sentetik hormon tedavisinin yapılması tartışma konusudur.Yapılan araştırmalar sonucunda beş yıldan uzun süre sentetik hormon kullanan kadınlarda kalp ve damar hastalıkları , meme kanseri , karaciğer fonksiyonlarında bozulma , inme gibi rahatsızlıklarda artış görülmüştür.Sentetik hormon kullanımı sorgulanmaya başlasa da kendi sağlığınız için kendi zekanızla hızlı davranıp doğruya ulaşmalısınız.

Sağlık dolu günler …

Benzer Konular

  tarafından yazıldı.

İncelemekte olduğunuz bu yazı bir deneme olup kanıtlanmak zorunda değildir. Kendi fikrinizi özgürce sunabilirsiniz. İş bu yazı hiç bir şekilde tam(%100) güvenilir,tanılayıcı,tedavi edici içerikler barındırmaz, böyle ve benzer iddialarda bulunmaz. Yine de bahsedilen konular da güncel ve genellikle muhalif bilimsel konular yer almaktadır. Ziyaretçiler bu siteye girmek ve bu yazıyı okumakla "Tıbbi Sorumluluk Reddi" ni okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Yanıt Bırak


Sponsors

Glukozamin ve Kondroitin ile Eklem Sağlığı

Paylaş Özellikle günümüzde eklem ve kemik sağlığı çok önemli bir [...]

Su içmenin faydaları ? Doğru zamanda su içmek !

Paylaş Su içmek ! Bu konuda bir çok şey söylenir. [...]

Menopoz'da Soya İle Doğal Hormon Tedavisi

Paylaş Menopoz tüm bayanların yaşadığı doğal bir süreçtir. Bu süreçle [...]

Sütün Faydaları Zararlarından Çok Daha Azdır !

Paylaş Süt faydaları olan bir besin olarak sanılmaktadır , ne [...]

l carnitine nedir ? Yağ yakma sürecinde nasıl kullanılır

Paylaş L Carnitine vücuttaki esansiyel aminoasitlerden L-Lizin ve L-Metiyonin`den sentezlenen bir aminoasittir.  [...]

l carnitine nedir ? Yağ yakma sürecinde nasıl kullanılır

Paylaş L Carnitine vücuttaki esansiyel aminoasitlerden L-Lizin ve L-Metiyonin`den sentezlenen bir aminoasittir.  [...]

Zayıflama Hapları İşe Yarıyor mu ?

Paylaş Bir yazımızda daha beraberiz. Bu yazımızda insanları öldüren,onlara zarar [...]