Gecenin Aydınlığa Zulmü

Su içmek ! Bu konuda bir çok şey söylenir. Daha çok PH derecesi önemsenir. Sıcak mı soğuk mu içmeli ? Mineral değerleri nasıl olmalı ? gibi … Bunların hepsini bir kenara bırakın. En önemlisi suyu doğru zamanda içmektir. Su ancak doğru zamanda içildiğinde faydalı olabilir aksi takdirde zarar verir , sindiriminizi zorlaştırır, kilo almanıza neden olur ve en önemlisi uzun vadede ömrünüzü kısaltır.

Günde İçmeniz Gereken Su Miktarı

Günlük içmeniz gereken ortalama su miktarı 2 litredir fakat; aşağıda boy , kilo , egzersiz durumu gibi bir çok ölçüte göre günde içmeniz gereken su miktarını hesaplayabiliyorsunuz.

http://sagliklihayatkocu.hayatsu.com.tr

Asit-Baz Alımı

Genellikle ph derecesi yüksek besinler tüketmeniz söylenir. Ve asit içerikliler kötülenir fakat; bu doğru değildir. Örneğin piyasada bulunan şekerli siyah sofra içeceğine yapılan video ve yazı saldırıları vardır. Bu içeceğin içine et daldırır ve erimiş halde çıkarılır. Sonrada bakın midenizi eritecek denir. Mide bu içecekten çok daha güçlü asitler salgılamaktadır. (Mukus tabakası mideyi korur.) Yani önemli olan asit – baz dengesidir. Sürekli baz alımı da zararlı olacaktır.

Mide de Ph Derecesi ve Su ile İlişkisi

Mideniz ortalama 1 ile 4 arasında düşük ph seviyesine  sahiptir. Bu özelliği sayesinde mideye giren birçok mikrop ölmektedir. Yiyecek maddeleri tüketildiğinde mide  güçlü asitler salgılayarak sindirim işlemini gerçekleştir. Su yapısı gereği baziktir. Siz tam bu sırada su içerseniz ; midenin asidik değeri düşer ve mide daha fazla asit salgılamak zorunda kalır. Mide 2 ph seviyesinde sindirim yaperken 8 ph‘lı bir madde alıyorsunuz , midenin ph derecesi yükseldiğinden sindirim işlemi tam olarak geçekleşmez. Kilo alırsınız , mideniz yorulur ve bu uzun vadede ömrünüzü kısaltır. Yani yemek yerken ve yemekten 1 saat sonrasına kadar kesinlik su tüketmeyiniz. Yemekten 1 saat öncesinde su tüketmeyi bırakınız.

Yemek yerken su içtiğinizde midenizin nasıl etkilendiğinin ayrıntılarını aşağıdaki yazıdan okuyabilirsiniz.

http://www.herdaily.com/health/3996/drinking-water-while-eating-is-a-big.html (ingilizce)

Yemeklerle beraber ne içilmelidir ?

Yemeklerle beraber asitli içecekler tüketilebilir. Fakat şeker midede öncelikli sindirime uğrayacağından dolayı sindirim işleminin kalitesini düşürür. Bu yüzden şeker oranı düşük asitli içecekleri ya da maden suyu tüketebilirsiniz. Yeter ki su içmeyin.

Sağlık dolu günler ….                                                                                                                                 Bu kaynakları okuyabilirsiniz                                                                                                                              Suyun İyileştirici Gücü – Dr. Recai Yahyaoğlu
Can We Live 150 Years – Prof. Mikhail TOMBAK

Benzer Konular

Kategori: Sağlıklı Yaşam

  tarafından yazıldı.

İncelemekte olduğunuz bu yazı bir deneme olup kanıtlanmak zorunda değildir. Kendi fikrinizi özgürce sunabilirsiniz. İş bu yazı hiç bir şekilde tam(%100) güvenilir,tanılayıcı,tedavi edici içerikler barındırmaz, böyle ve benzer iddialarda bulunmaz. Yine de bahsedilen konular da güncel ve genellikle muhalif bilimsel konular yer almaktadır. Ziyaretçiler bu siteye girmek ve bu yazıyı okumakla "Tıbbi Sorumluluk Reddi" ni okumuş ve kabul etmiş sayılır.

4 Cevap

 1. Hüseyin Tekin diyor ki:

  Gerçektende Su İçmek Çook Faydalıymış bilgilendirdiğiniz için teşekkürler…

 2. Mehmet Burak Ekinci diyor ki:

  Midede şeker emilimi yoktur, şeker emilimi ince bağırsakta başlar[1]. Son paragrafta ne demek istediğinizi anlayamadım. Şekerin sindirimi mi demek istediniz?

  [1] http://www.livestrong.com/article/469528-are-carbohydrates-absorbed-by-the-stomach-wall-or-lining/

  • Batuhan ELİBOL diyor ki:

   Elbette, burada bir kelime hatası yapılmış. Bazen gözden kaçabiliyor, dikkatiniz için teşekkürler ilgili kısım düzeltilmiştir.

 3. Paraf diyor ki:

  Vücudumuza günlük alınması gereken suyu tüketmediğimizde neler olduğunu araştırırsak, suyun ne kadar kıymetli olduğunu daha iyi gözlemleyebiliriz.

  Saygılar.

Yanıt Bırak


Sponsors

Glukozamin ve Kondroitin ile Eklem Sağlığı

Paylaş Özellikle günümüzde eklem ve kemik sağlığı çok önemli bir [...]

Su içmenin faydaları ? Doğru zamanda su içmek !

Paylaş Su içmek ! Bu konuda bir çok şey söylenir. [...]

Menopoz'da Soya İle Doğal Hormon Tedavisi

Paylaş Menopoz tüm bayanların yaşadığı doğal bir süreçtir. Bu süreçle [...]

Sütün Faydaları Zararlarından Çok Daha Azdır !

Paylaş Süt faydaları olan bir besin olarak sanılmaktadır , ne [...]

l carnitine nedir ? Yağ yakma sürecinde nasıl kullanılır

Paylaş L Carnitine vücuttaki esansiyel aminoasitlerden L-Lizin ve L-Metiyonin`den sentezlenen bir aminoasittir.  [...]

l carnitine nedir ? Yağ yakma sürecinde nasıl kullanılır

Paylaş L Carnitine vücuttaki esansiyel aminoasitlerden L-Lizin ve L-Metiyonin`den sentezlenen bir aminoasittir.  [...]

Zayıflama Hapları İşe Yarıyor mu ?

Paylaş Bir yazımızda daha beraberiz. Bu yazımızda insanları öldüren,onlara zarar [...]