Gecenin Aydınlığa Zulmü

Süt faydaları olan bir besin olarak sanılmaktadır , ne yazık ki bu yanlıştır. Tabi burada inek sütü gibi diğer memelilerin sütlerinden bahsediyoruz. Anne sütü bebek için en önemli besindir. Fakat inek sütü insanın içmesi için tasarlanmamıştır. İnek sütü de buzağı için yararlıdır.İnsana ise zarar vermektedir. Şimdi bu zararları bilimseli olarak inceleyelim.

Doğada hiçbir hayvan sütten kesildikten sonra süt alımına devam etmez. Çünkü hayvanlarda ve insanlarda yavru ve bebek sütten kesildiğinde sütün sindirimini sağlayan enzimler yok olur. Yani insanda laktaz enziminin azalması insanın süte ihtiyacı olmadığının açık bir kanıtıdır.

İnek sütü insanın sindirimi açısından uygun değildir. Pastörizasyon işlemi uygulanan sütün sindirimi daha da zorlaşır.İnek sütünde ki demir oranı çok düşüktür. Bu yüzden bebeğinize inek sütü vermeniz zaten yapabileceğiniz en büyük hatadır. Biz burada inek sütünün yetişkin insanlara zararlarından bahsediyoruz. Doğa inekleri annelerinin sütünü ve otu ayrı ayrı sindirebilecek şekilde donatmıştır.İnsanda bu durum farklıdır. Buraya dikkat edin.İnek sütü insan midesine girdiğinde , asidik sindirim sıvıları sütün topak halini almasına bir nevi kesilmesine neden olur. Bu peynirimsi yapılar diğer besinlerin etrafını sarar. Bu topak yapıların biran önce sindirilmesi gerekir. Bu yüzden düzenli süt tüketimi büyük mide sorunlarına yol açar, bir süre sonra on iki parmak bağırsağı da zarar görmektedir.

Kazein Sindirilemez !

İnsan sütü ile bir insan için bir zehir olan inek sütünün en büyük farkı : inek sütünün çok yüksek düzeyde kazein içermesidir. Bu madde ineklerin toynak ve boynuzlarının büyümesini sağlar. Sanrım siz boynuz ve toynaklara sahip değilsiniz. Öyle ise neden insan vucudu için sindirilemez bir zehir olan kazein i tüketiyorsunuz ?

Kazein’in Zararları

Kazein rennin maddesi tarafından midede parçalarnır. Bu maddenin salgısı 2 yaşlarında son bulur. Ve kazein bir zehir halini alır.

-Damar tıkanıklıkları

-Böberek taşı oluşumu

-Bedende yumru oluşumu

Kazein’in başlıca zararlarıdır. Sütün içindeki diğer maddelerinde birçok farklı zararı vardır. İnek sütü eklem ve kemik sorunlarına da neden olmaktadır.

Biri Kalsiyum mu Dedi ?

Halkın genel kanısına göre süt en iyi kalsiyum kaynağıdır. Bu da yanlış bir inanıştır ve bilimsel bir geçerliliği yoktur. Gerçek ve sağlıklı kalsiyum kaynakları : Portakal , yeşil yapraklı sebzeler , kabuklu yemişler ,lahana ,havuç , haşhaş vb’dir.

Artık sağlığınızın sorumluluğunun size ait olduğunun farkında olun , doktorlar veya çeşitli kuruluşlar sizin sağlığınızdan sorumlu değildir.Kendi sağlığınızın için kendi zeka ve mantığınızla hareket ettiğiniz sağlık dolu günler …

Benzer Konular

Kategori: Sağlıklı Yaşam

  tarafından yazıldı.

İncelemekte olduğunuz bu yazı bir deneme olup kanıtlanmak zorunda değildir. Kendi fikrinizi özgürce sunabilirsiniz. İş bu yazı hiç bir şekilde tam(%100) güvenilir,tanılayıcı,tedavi edici içerikler barındırmaz, böyle ve benzer iddialarda bulunmaz. Yine de bahsedilen konular da güncel ve genellikle muhalif bilimsel konular yer almaktadır. Ziyaretçiler bu siteye girmek ve bu yazıyı okumakla "Tıbbi Sorumluluk Reddi" ni okumuş ve kabul etmiş sayılır.

34 Cevap

 1. EMRE CAN GÜLER diyor ki:

  İnsanlar tarafından yanlış bilinen bir durum daha aydınlanmış durumda.Bu konularla ilgilenen biri olarak araştırmanın bilgilendirici ve açıklayıcı olduğunu gördüm.Sağlımızın bizim en değerli mirasımız olduğunu lütfen unutmayalım.Ayrıca süt üretimi yapan firmaların halkımızı kandırarak ne kadar kar yaptığını da göz ardı etmemek gerekir.Bilim insanlarımızın insanlar için olduğunu,sağlığımızla ilgilenmenin görevimiz olduğunu unutmamak dileğiyle.

 2. bahar diyor ki:

  iyigünler bilgileriniz için çok teşekkürler benim bilmeden yaptıgım yanlışı düzelttiniz bende hep kendime sorardım midem neden yanıyor diye ama artık cavabını aldım yalnız size birkaç sorum olucak. Dediniz gibi sütün zararlarını anladık ben inek sütünden kefir yapıyorum, yogurt yapıyorum ,süzme yogur yapıyorum peki bunların faydaları ve zararları varmı süt gibi bana cv verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.iyi çalışmalar.

  • Batuhan ELİBOL diyor ki:

   Öncelikle yorumunuz için çok teşekkürler. Yoğurt yapımı sırasında meydana gelen fermantasyon sayesinde süt bambaşka bir hal alır. Bu yüzden sütün zararlarına sahip değildir. Gene kefir de benzer işlemlerle sütün yapısını değiştirmektedir. Bu ürünleri güvenle tüketebilirsiniz. Özellikle evde yaptığınız yoğurt çok sağlıklıdır. Fakat yinede sınırlar aşılmamalıdır. Prof. Dr. Mikhail Tombak kitabında peynir ve yağurda az miktarlarda güvenli ve yararlı olarak kabul etmiştir.

 3. Recep ARIKAN diyor ki:

  Hayvanların ve insanların sütten kesildikden sonra ki aldığı sütün vücut için zararlı olduğunu makalenizde belirtmişsiniz.Bunu sadece kaynakda gösterdiğiniz şahısların görüşlerine göre mi yazıyorsunuz? Herhangi bir bilimsel kaynak göstermeniz daha inandırıcı olurdu.Örneğin herhangi bir üniversite yada akademik kuruluşun belirli tarih aralığında yapmış olduğu deneysel veriler ve yayınlandığı bilimsel dergilerdeki alıntı daha iyi olurdu.Bu yazı sanki bir gazete haberi gibi duruyor.Benim köyümde inek sütü ve süt ürünleriyle beslenmiş olan insanların çoğu yüzlü yaşlarda…Eğer dediğiniz gibi olsaydı bütün marketlerde süt ürünleri ile ilgili reyon daha az olması lazım.Hiç bir insan rant uğruna sağlığını riske etmez.Bence bu konunun detaylı olarak araştırılıp yazılması gerekir.Tüm internet sayfalarında yazdığınızdan daha fazla bir bilgi yok.

  • Batuhan ELİBOL diyor ki:

   Çok fazla detaya girmemiz ne yazık ki mümkün değil.Konuyla ilgili detaylı araştırmalar zaten yapılmıştır. Bizim amacımız insanları uyarmaktır.Herkesin sağlığı kendi sorumluluğundadır.Konuyu araştırarak birçok bilimsel yayına ulaşabilirsiniz.”Hiç bir insan rant uğruna sağlığını riske etmez” demişsiniz. Burada çok yanılıyorsunuz. FDA’nın rant uğruna neler yaptığını bir araştırın derim. İlginiz için teşekkür ederiz.

 4. Koray HOYLU diyor ki:

  Dünyada sütün faydaları konusunda yapılmış binlerce araştırma varken; sütün faydalı olmadığı konusunda yapılmış ve sonuç alınamamış bir kaç araştırmayı rehber edinmeniz ve bunu da makalenize taşımanız bilimsellikten çok uzaktır.

  Ayrıca savlarınıza hiç bir araştırmaya net bir kanıt olarak göstememeniz de bunun en büyük ıspatıdır.

  Kazein ve kalsiyum konusunda bildikleriniz tamamen yanlış. Bence konunun Dünya çapındaki uzmanlarının panellerine ve konferanslarına katılın.

  • Batuhan ELİBOL diyor ki:

   Öncelikle ilginiz ve ayırdığınız zaman için teşekkürler. Bu sav benim tarafımdan ortaya atılmamıştır. Dünya da az sayıda muhalif bilim insanlarınca ortaya atılmıştır. Prof. Dr. Mikhail Tombak detaylı araştırmalar ile bunu ortaya koymuştur. Bunu araştırmak size düşmektedir. Bizim amacımız insanları onlara anlatılan her şeyin doğru olmayabileceğini göstermek ve onları araştırmaya yöneltmektir. Bu yüzden biz vardığımız sonuçları 300-400 kelime ile size aktarıyoruz. Eğer ilginizi çekerse araştırabilin diye. Kazein ve kalsiyum konusunda herhangi bir yanlışlık yapılmamıştır. Kazein (Latince caseus = peynir). Sütte bulunan bir proteindir. İnsanlarda bebeklik döneminde bu proteini sindiren lap enzimi bulunur ama ileriki dönemlerde bu enzimi üreten gen kapatılır. Kazein çökeltilemez ise peynirleşmez ve doğru şekilde sindirilemez bu da vücuda zarar verir. Yorumunuz için tekrar teşekkürler.

 5. Umut diyor ki:

  Recep Bey’e katılıyorum. Herhangi bir kaynak yok, üzerine gidilmiş bir araştırma yok ve siz sütün bir zehir içerdiğinden bahsediyorsunuz.O zaman bunun üzerine gidin ve insanları, kurum ve kuruluşları araştırmaya itin. Daha gün yüzüne çıkarın. Sizin bir makaleniz ile bağışıklık sistemimi güçlendirdiğine inandığım ve her seferinde daha az hasta olmamı sağlayan sütü 30 yaşında olsam da bırakmaya açıkçası niyetim yok.

  • Batuhan ELİBOL diyor ki:

   Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Koray Bey’e vermiş olduğumuz cevap sizin içinde doyurucu olacaktır. Özellikle bu kısım “İnsanlarda bebeklik döneminde bu proteini sindiren lap enzimi bulunur ama ileri ki dönemlerde bu enzimi üreten gen kapatılır. Kazein çökeltilemez ise peynirleşmez ve doğru şekilde sindirilemez bu da vücuda zarar verir.”
   Yazıyı bilimsel olmamakla suçlayıp, “inandığım” için süt içiyorum demişsiniz.Bu da biraz çelişkili bir ifadedir. Ayrıca daha önceki cevaplarıma bakarsanız misyonumuzun farkına varırsınız. Biz burada yaptığımız araştırmalar sonucu (inandığımız değil) bulduğumuz sonuçları paylaşıyoruz. Bu bağlamda birçok kaynak taranıyor. Bu yazılar bilimsel makale niteliğinde değildir. Bizim amacımız insanları uyararak,herkesin sağlığının kendi sorumluluğunda olduğunu göstermektir.Bu konuda insanlarda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.Burada özet olarak bilgilendikten sonra, konuyu araştırarak birçok bilimsel yayına zaten ulaşabilirsiniz.

 6. Mehmet Burak Ekinci diyor ki:

  Çok fazla detaya girmeniz neden mümkün değil anlamadım. Madem bu konuyla ilgili detaylı araştırmaların yapıldığını biliyorsunuz bunlardan makalenizde bulundurmanız okuyan açısından daha yararlı olmaz mıydı? Detaylı açıklama değil de sadece link bile yeterli olabilirdi. Sanırım Recep Bey’in kastettiği buydu. Şahsen benimm kafam karıştı ve bu konuyu açıklığa kavuşturmak için bir sürü araştırma yapmam gerekecek. Daha inandırıcı kaynaklar

  • Batuhan ELİBOL diyor ki:

   Girmemiz mümkün değil, çünkü kaynakların çoğu ingilizce, çok gerekli yerlerde veriyoruz. “Bir çok araştırma yapmam gerekecek” şeklinde bir söylemde bulunmuşsunuz. Misyonumuza ulaştığımız için çok sevindik. Amacımız özellikle halkın doğru bildiği yanlışlar hakkında onları araştırmaya yönlendirmektir. Koray Bey’e vermiş olduğumuz cevabı da okursanız bilgilendirici olacaktır.

 7. Abdullah diyor ki:

  İnek sütü insanın içmesi için tasarlanmamıştır diyorsunuz. Halbuki yüce yaradan ineği, sütünü, buzağısını, etini ve daha bir çok canlı cansız varlığı insan için yaratmıştır. Doğada hiç bir hayvan sütten kesildikten sonra süt alımına devam etmez diyorsunuz. Bu doğru onlar hayvan oldukları için devam etmez. Ancak insan yüce yaratıcının bir lütfu olarak süt nimetine mazhar olur. Öyle ki bırakın inekleri, arılar bile bal birlikte sütlerini emr-i ilahi neticesinde insana verirler. Bütün bunlardan daha vahimi ise Doğa inekleri annelerinin sütünü ve otu ayrı ayrı donatmıştır yazmışsınız. Bu ateist ve materyalist bir saçmalıktan başka bir şey değildir. Şunu iyi biliniz ki Doğayı ve tüm canlı cansız varlıkları yaratan ve donatan rahmeti sonsuz yüce Allahtır. Yüzde bir bile olsa eğer süt insan sağlına faydalıysa ki kesinlikle faydalı yazdığınız bu makale çok sakıncalıdır. İnsanları son derece faydalı sütten soğutmaktadır. Laktoz intoleransından bahsetmişsiniz evet ben dahil az bir insanda vardır. Ben mesela laktozsuz süt içiyorum. Tıbbi çareleride var tabi. Buradan yola çıkarak sütün zararlı olduğunu söylemeniz muhaldir. Mesala bazı insanlar bal yiyemez bazıları et yiyemez ama kalkıp bunlar zararlı dersek mesnetsiz atmış oluruz. Benim size naçizane tavsiyem bırakın Prof. Mikhaeli bir biyoloji öğrencisi olarak Kuranı rehber alınız ki geleceğin iyi bir biyoloğu olabilesiniz. Vesselam

  • Batuhan ELİBOL diyor ki:

   Öncelikle yorumunuz için teşekkürler. İnsan da diğer hayvanlar gibi temelde zooloji’nin konusudur. Benzer sistemlere sahip diğer hayvanların bir faaliyeti yerine getirmiyor olması insan için de çok büyük bir çıkarım, değerli bir veridir. Bilim ve dini karıştırmışsınız. Süt çok yararlı deyip geçmişsiniz. Buna dair bir açıklama yapmış olasaydınız sevinirdim. Yani tanrı nimetidir diyerek geçemeyiz, bu bilimin konusudur. Laktoz intoleransı yazının sadece bir kısmıydı. Siz bunu alarak sanki sadece bu yüzden zararlı olduğu iddia edilmiş gibi cevap vermişsiniz. Kuran rehberliği konusunda; bilim ile dinin karıştırılmasının pek doğru olmadığını düşünüyoruz. Teşekkür ederiz.

 8. berk diyor ki:

  arkadaşlar bence böyle haberlere aldırmayın. her yerde farklı bir şey yazıyor. bugüne kadar çocuğundan yetişkinine yıllardır içinde ne olduğu belli olmayan kola, gazoz tarzı şeyler içiyor millet, onu geçtim milletin büyük çoğunluğu su içer gibi alkollü içecekler alıyor bişey olmuyor da 1 bardak süt içince mi oluyor ya ?? bunun sigarası, dışarıda yapılan ne idüğü belirsiz yağlardan yapılan yemeklerini saymıyorum bile. neymiş efendim süt zehirmiş. evet her şeyin fazlası zarardır, hatta her şeyin fazlası zehir etkisi gösterir. burada yazara kızılmamalıdır, tabii ki sütün belli yan etkileri vardır, onları burda belirtip, kendi söylediği gibi de okuyanları araştırma yoluna yönlendirebilir ama her şeyin yan etkisi var, ve bu yan etkiler de bu ürünleri haddinden fazla alınca ortaya çıkar. o yüzden günde 1 bardak süt içmenin hiç bir zararı olmaz, zararı olsa bile emin olun içtiğiniz o kolalardan, biralardan, meyve sularından daha az zarar görürsünüz.

  bu tarz şeylerle kafa yormamak lazım, zaten aşırı zararlı bir şey olsa, bugün bu konu burada blog köşelerinde değil birleşmiş milletler’de konuşulurdu.

  önemli olan stres yapmamak, zaten yediğimiz içtiğimiz her şeyin belli bir yan etkisi zararı var.

  sağlıcakla kalın, site yöneticisi ve okuyucuları.

  • Batuhan ELİBOL diyor ki:

   Yorumunuz için teşekkürler. Öncelikle içinde ne olduğunu bilmediğimiz maddeleri tüketmememiz gerekir. Bilindik markaya ait Kolanın içeriğini bilememekteyiz, bu yüzden güvenliği hakkında bir şey söylenemez, ben tüketmiyorum. Alkol ise belirli oranlarda güvenilirliğini ve yararlılığını kanıtlamıştır. Özellikle bira B Complex vitaminleri açısından zengindir. “Günde 1 bardak süt içmenin hiç bir zararı olmaz” demenizi neye dayandırıyorsunuz ?

   Gelelim asıl konuya süt zararlı olsa birleşmiş milletlerde konuşulurdu demişsiniz. Bu konu dünya da bilim çevresinde tartışıldığı için “blog köşelerine” konu olmuştur.

 9. emir kaan diyor ki:

  Süt icinde 1 günlük besin olan bir maddedir. Hem yemek yiyip hem sut icince sut zarar veriyor

 10. Hakan diyor ki:

  Dehşet içinde okudum makalenizi… başlığınıza Zehir falan deseydiniz bari… yıllardır içtiğimiz ve özenle çocuklarımıza içmesi konusunda yönlendirdiğimiz bir besin öğesi için üstü kapalı açıklamaları pek doğru bulmadım.neredeyse kola için sütten daha faydalı diyeceksiniz.

  • Batuhan ELİBOL diyor ki:

   Kola içerdiği yüksek şeker nedeniyle oldukça zararlı bir maddedir. Süt ile zararı ne kadar kıyaslanır bilemiyorum. Konun detayına inmeli ve bir insan bir diğer memelinin sütünü içmesinin ne denli mantıklı olduğunu düşünmelisiniz. Yazı ve diğer yorumlara verilen cevapları tekrarlamak istemiyorum. Yorumunuz için teşekkürler.

 11. Acar diyor ki:

  Sütteki kazein için bir araştırma yok mu? Bilmediniz için yok diyorsanız. The China Study (2005) by T. Colin Campbell, Jacob Gould Schurman okumanız lazım ondan sonra yok diyebilirsiniz.

 12. serap diyor ki:

  konu arastirilmaya devam edilmeli ve bu tür beslenme ve gida konularinda net bilgilere ulasilmaya calisilmali..verdiginiz bilgi icin tesekkür ederim ancak hicbir hayvan sütten kesildikten sonra süt alimina devam etmez diyorsunuz..Bu sizce ne kadar dogru bir cümle? benim aklima bu cümleyi okur okumaz; kedi, köpek, fare gibi hayvanlar geldi ve bu iddianizin yanlis oldugunu farkettim…elbette onlarin da süt icmelerinin bir sebebi var ama sözünü ettigim bu hayvanlar sütten hicbir zaman kesilmezler…bu nedenle bence örneklemelerimizi insan ve vücuduna yönelik vermeliyiz…

  • Batuhan ELİBOL diyor ki:

   İnsan animalia regnumu üyesidir. Doğadaki diğer hayvanların davranışı insan açısından da bilgi verici olabilmektedir.

 13. sero diyor ki:

  Zaten bira faydalıdır derken sizin aşağı yukarı amacınız belli oldu ve kim olduğunuz… Kuranda zaten yazıyor alkolun zararı faydasından çok diye. Bu yüzden içmeyin diyor. Bunu diyen ben değil Allah ve sen o kadar Allah düşmanı cahil bir ınsansın ki kuran deyince aklına hemen din geliyor…
  “*Bu yorum dil bilgisi yönünden yeniden düzenlenmiştir. – admin”

  • Batuhan ELİBOL diyor ki:

   Yorumunuz için teşekkürler. Bu yazıda alkole övgü yapılmamıştır. Bazı araştırmalar az miktarda alkolün kalp sağlığına olumlu etkisine işaret etmiştir. Bira B Complex Vitaminleri ihtivası ile de fayda gösterebilir. Alkolün fazla alımının zararlı olduğu aşikardır. Prensip gereği dini bir tartışmaya girmiyoruz. Düşünceleriniz için yeniden teşekkürler…

 14. deniz diyor ki:

  aksi düşüncede yorum yapan insanlara “bunu neye dayanarak söylüyorsunuz belirtseniz güzel olurdu” minvalinde cevaplar vermişsiniz. iyi güzel de sizin de bir dayanağınız yok, varsa biz bunu göremiyoruz? havada kalan açıklamalar, dedikleri gibi bir gazete haberi gibi? burada hangi “bilimsel yayın”a ulaşabileceğimiz hakkında yönlendirebilirdiniz en azından. bir siteden bir materyal aldığınızda kaynak belirttiğiniz sürece sorun olmuyor. “bu konuyla ilgili xx sitesinde yayınlanan bilimsel makaleye şuradan ulaşabilirsiniz” diyebilirdiniz. üstelik kendi araştırmalarınız var ise, bunlar zaten size ait olduklarından lafla değil de “somut” olarak bizlere sunsaydınız çok daha mantıklı ve inandırıcı olmaz mıydı?

  başarılar dilerim.

 15. Emre Kaya diyor ki:

  Ben 70 yaşındayım her gün 2 bardak süt içerim ve şu ana kadar hiç bir günü dahi atlamadan.haftada 1 gün 45 dakika futbol maçı yaparım, her gün sporumu da yaparim; yüzme, yürüme, koşu… Çok şükür sağlığım , fizik gücüm yerinde ve bunlarin hepsini süte borçluyum yaşıtlarımdan hiç bahsetmiyorum bile… Yazınıza gelince bana başka bir profesor söyler misiniz bu konuyu inceleyen daha bilimsel ve daha inandırıcı bir yazısı, makalesi olan? Yüzlerce yıllık bir inanışı bir anda değiştirmek kolay değil daha inandirici ve daha fazla kanit sunmaniz gerekir…

 16. abdurrahman diyor ki:

  ne olursa olsun ben içerim süt zehir de olsa içerim.

 17. osman görmez diyor ki:

  ben bu yazıya katılıyorum çok mantıklı bizim eğitim sisteminin eksikliğinden bu tip faydalı ve insan sağlığı ile ilgili konuları bilmiyoruz,sütün büyüme çağından sonra içilmesinin zararlı olduğunu bana geçen yaz bir rus arkadaşım söylemişti

 18. müsafir diyor ki:

  Peygamberimiz (sav) süt için şöyle buyurmuşlardır:
  “Allah bir kimseye yemek yedirdiği zaman o kimse, ‘Allah’ım Bize bu yemeği bereketli kıl ve bize bundan hayırlı rızık ver’ diye dua etsin. Allah bir kimseye bir miktar süt içirdiği zaman da o kimse, ‘Allah’ım bize bu sütü bereketli kıl ve bize daha çok süt ver’ diye dua etsin. Çünkü yiyeceğin ve içeceğin yerini tutan sütten başka bir şeyi bilmiyorum.” (21)

  link: http://www.mumsema.com/hadisler-bolumu/81082-sut-ilgili-ayet-hadisler-ve-sozler.html

 19. Mehmet diyor ki:

  Öncelikle yazınız insanlara yardımcı olmak, bunu çok güzel bir biçimde anlatmışsınız.
  Okuyucular bir makaleyi okurken kaynağa dikkat eder ve ya yaşını almış insanlara bakarak yorum yapar.
  Ben her gün süt içiyorum, ama her markayı da içmiyorum, sağlığınız için güvendiğiniz bir markayı 1 bardak olarak tük etmenizdir. Makale için teşekkürler.

 20. Hakan diyor ki:

  dikkat bilinçli bir tüketiciye sesleniyorum insanlarımızı maddi cıkarlar için yanlış yönlendirmelerden korunmasını istiyorum kısa ve net anlatacağım konumuz süt ve süt ürünleridir sütün içerisinde kazein denilen bir madde bulunur bu kazein maddesi bagırsaklarımız tarafından sindirilemez çünkü kazein maddesi ancak ve ancak kalsiyum ile parcalanabilir midemizde kalsiyum olmadıgına göre sütü parcalamak icin kalsiyumu insan bedenin de encok kemiklerimizde bulunur kalsiyum kemiklerimizin dayanıklı ve saglıklı olması icin cok önemlidir hani belli yaşlara gelince en ufak düşmede bir tarafı kırılan insanlar var ya işte bu kişilerin süt işmeleri sonucu kemiklerindeki kalsiyumu cekiyor olmasından dır adeta sünger gibi kemiklerinizdeki kalsiyumu emer amerikada kadınların yüzde 80 ni osteraporoz dur ilk dogumdan sonra hepsinin beli bükülür neden oluyor cünkü onlara cocukluklarından beri sütü lıkır lıkır içmeleri ögretildi . bu konu hakkında youtube ye sütün zarar yazın porofösörlerimiz den kendiniz dinlerin sütün arkasında büyük ticari işletmeler vardır herkes konuşamaz allah korusun kazaya gider insan.

 21. Hakan diyor ki:

  Süt içmek hasta ediyor haberi: http://www.ntvmsnbc.com/id/25305833/

 22. Selma diyor ki:

  Bağışıklık sistemimdeki bir problem nedeniyle geçici olarak sütün sindirimini gerçekleştiremiyorum. Fakat gerekli kalsiyum alımını gerçekleştirmek için bahsettiğiniz diğer besinlerin de çoğu aynı şekilde vücuda zararlı, özellikle benimle aynı problemden muzdarip insanlar için. Mesela 2 tane portakal yemek, bir bardak süt içmekle eşdeğer bir şekilde acı veriyor. Maydanoz ve dereotu gibi kalsiyumu yüksek sebzelerin günde 60 gramdan fazla alınması kalıcı böbrek problemlerine neden oluyor. Kuruyemişler ve kalsiyumu bol olan birçok sebze guatrojen maddeleri de yüksek oranda içeriyor ve böylece sindirim sistemi faaliyetlerinden dolaylı yoldan tekrar geri kalıyor. Tohumlar da aynı şekilde zararlı… Hayvansal sütün diğer yüksek kalsiyumlu vegan alternatifleri soya ve badem de guatrojen özellikler taşıyor. Pirinç de sindirim sisteminde problemlere yol açıyor.
  Bence sindirim sistemleri problemli olanlar ya en az 2 ay bu ürünlerden uzak kalarak sadece takviyelerle yaşamalılar (ki bu pek mümkün değil gibi) ya da aşırıya kaçmamak şartıyla fermente edilmiş süt ürünlerine yönelmeliler. Ne kadar çok probiyotik, o kadar kolay sindirim.

 23. serdar diyor ki:

  Dusuncelerinizin dogru olma ihtimali var, bilimsel konular ile dini konulari birlestiren insanlari anlamiyorum

 24. Pervin diyor ki:

  Burda ikilim var : 1- pastorize süt , ve genel olarak şimdiki zaman da yetiştirilen ve hormonlu besinlerle beslenen(soya,mısır), 24 saat ahırlarda kalan, gün ışığı görmeyen ,antibiotik ve aşı yapılan ineğin eti ve verdiği sütün zararlı olması ve 2- Kurani Kerimde ”hayvanların verdiği süt size nimettir,ve güzel içecektir” ayesinin olması.
  Ben böyle düşünüyorum:belki 6.çağ ineğin,keçinin,kuzunun eti ve sütü ekolojik olarak temiz olmuş ve kazein parçalama yeteneğe insanın o zaman sahib olması, ve çağlar geçince şimdiki zamanın her taraflı toksisitenin olduğu ortamda ineğin ne eti ne sütü faydalı deyil, faydanan çok ararlı olduğudur.Kısaca desek 6. çağın ineyi ve 21.çağın ineyi bam başka hayvanlardır. Kanıt olarak Arnold Eret,Pol Breg,Mareaz,M.Oganyan,Nikolaev gibi doktor-naturopatistlerin araştırmaları ve tecrübeleri hakkında okuyabilirsiniz. Zaten Kazeinsiz ve glutensiz diyet 150 den çok hastalıklarda (kanser,Alzaymer,Parkinson , otizm dahil) denenmiş ve dramatik sonuçlar elde edilmiş.
  Pastorize sütte kalsiyum nonorganiktir, vücüda dahil olunca sindirilmiyor,damarların iç duvarında ,safra kesesinde, böbrekte çöküyor. Vücut ise mecbur kemik depolarından alıyor. Bu birinci neden. İkinci, kazein bir hayvansal protein olarak mideyi acitleştiriyor, dengeyi baz ortamına getirmek için yine kalsiyuma ihtiyac var.aldığımız besinde asiditeyi nötralize etmek için yeterince kalsiyum yetmiyor,çünkü kazein uzunsüreli ve ağır parçalanan proteindir, vücut mecbur yine kemiklerden alıyor. Bu arada , kanda sürekli kalsiyum değerleri normal sınırlarda olduğu için (çünkü organizma sürekli kemiklerden eksiği karşılıyor) osteoporozis vakasını tanımak çok güç oluyor.
  3. neden ise kalsiyumun sindirilmesi için magneziyum gerekiyor. Sütte ise Mg yok derecesindedir.
  Tüm otoimmun hastalıkların nedeni süttür. tip1 diabet dahil.

 25. ali diyor ki:

  bırakın abi sunları ya kafasına göre önüne gelen yorum yapıyor bira sağlıklıymıs yokya cocukmu kandırıyonuz anlamadım doğrusu sütün zararını yazıyorsunda biranın zararlarını değil bi tane faydasını yazmıssın biranın içinde bir arpa proteini olan ve insan sindirim sistemi tarafından sindirilemeyerek bağırsaklardan kana karışan ve vücudu tahrip eden lizin proteini vardır..lizin proteinini sindirecek şekilde bir sindirim sistemi ve genetik yapı insanda mevcut değildir..sonuçta kanarya yada at değiliz..ana besinimiz arpa da değil..o yüzden arpanın içerdiği arpa proteinlerini sindiremiyoruz ve bu arpa proteinleri bağırsak duvarından kana geçiyorlar..büyük bir molekül olduğu için de bağışıklık sistemi tarafından ”düşman” olarak algılanıyor ve uzun süre bağışıklık sistemi mücadele ediyor arpa proteini lizin ile..sonuçta bu proteinle uğraşırken bağışıklık sistemi asıl görevlerini aksatıyor ve birçok hastalık ortaya çıkıyor..bu tehlike sadece bira için değil tüm tahıl ürünleri için sözkonusudur..
  bunun dışında bir de pürin vardır birada..pürin ”ürik asit sentezini” arttırarak göbek tipi yağlanmaya,diyabete,kalp hastalıklarına,hipertansiyona,gut hastalığına ve böbrek hastalıklarına yakalanma riskini arttırır..bu yüzden gut hastalarına ilk başta yasaklanan biradır..

 26. evrim diyor ki:

  Gercekleri gundeme getirdiginiz icin tesekkurler

 27. Kemal diyor ki:

  Yıllardan beri (20 yıldan fazla). Her gün muntazam ortalama 2 lt. süt içerim ancak hiç zararını görmedim. 1,80 boyunda, 77 Kg ve gayet atletik bir yapıya sahibim. 38 yaşındayım ancak yaşımı öğrenen herkes çok şaşırıyor, nitekim en az 10 yaş daha genç gösterdiğimi söylerler. Ancak günlük pastörize süt veya uzun ömürlü süt neredeyse hiç içmedim. Hep kapıya gelen günlük köy sütünden içtim, onunla yaptığımız yoğurttan ve kaymaktan yedim. Sütün bahsedilen zararları gerçek olsaydı bugün yaşamıyor olmam gerekirdi. Askerlik dönemimde sütten 1 yıl kadar uzak kaldım ve malesef sürekli lokanta yemekleri tükettim. 1 yılın sonunda gastrit oldum. Doktorun verdiği hiçbir ilaç çare olmadı. Ancak askerlik bitip tekrar süt içmeye başlayınca doktorun bile şaşırdığı şekilde sadece 1 hafta içerisinde midem tamamen iyileşti. Şimdi hiç mide problemim yok. Bunun yanında öyle demir eksikliği vs. de yok. Bence sütün zararları dedikleri şeylerin hepsi ancak normal bir insanın içemeyeceği kadar sütü bir defada içmekle alakalı ve hangi besini böyle fazla tüketirseniz zaten zararlı olur. Sütün

 28. selma diyor ki:

  peygamber efendimiz sav sütü içiyorsa ve sünnetse gerisi hikaye

 29. Rümeysa güven diyor ki:

  Inadina sut icecegim gibi yorumlar bile yapilmis. Nedir bu inat? Sen 70ine gelip cok saglikli olup mac yapasin diye ineklere tam anlamıyla tecavuz ediliyor. Yavrusu icin salgiladigi sut caliniyor. Evet caliniyor. Sizler buzagi misiniz da sut iciyorsunuz? Faydasi zarari mi konu? Her annenin yavrusu icin salgiladigi bir seydir sut. Sizden daha guclu varliklarin kadinlari hamile birakip sutunu calmasindan farki yok bunun. Hayvan diye kucumsemek de ne oluyor? Nedir bu bencillik? Inek sutu insanlarin hakki degil. Buzagilarin hakki.

Yanıt Bırak


Sponsors

Glukozamin ve Kondroitin ile Eklem Sağlığı

Paylaş Özellikle günümüzde eklem ve kemik sağlığı çok önemli bir [...]

Su içmenin faydaları ? Doğru zamanda su içmek !

Paylaş Su içmek ! Bu konuda bir çok şey söylenir. [...]

Menopoz'da Soya İle Doğal Hormon Tedavisi

Paylaş Menopoz tüm bayanların yaşadığı doğal bir süreçtir. Bu süreçle [...]

Sütün Faydaları Zararlarından Çok Daha Azdır !

Paylaş Süt faydaları olan bir besin olarak sanılmaktadır , ne [...]

l carnitine nedir ? Yağ yakma sürecinde nasıl kullanılır

Paylaş L Carnitine vücuttaki esansiyel aminoasitlerden L-Lizin ve L-Metiyonin`den sentezlenen bir aminoasittir.  [...]

l carnitine nedir ? Yağ yakma sürecinde nasıl kullanılır

Paylaş L Carnitine vücuttaki esansiyel aminoasitlerden L-Lizin ve L-Metiyonin`den sentezlenen bir aminoasittir.  [...]

Zayıflama Hapları İşe Yarıyor mu ?

Paylaş Bir yazımızda daha beraberiz. Bu yazımızda insanları öldüren,onlara zarar [...]